01296 696133

How you can help

Find out our latest news
Check out our latest events and activities. News Flash...

Prestwood 10k, 5k Race Results

CHILTERNS MS CENTRE

PRESTWOOD 10k & 5k

SUNDAY 13th MAY 2018

 

10K RACE

 

POS

MEN

WOMEN

COMPETITIOR

CLUB / TEAM

CATEGORY

TIME

AWARDS

1

1

 

MAY, Charlie

Vale Of Aylesbury AC

Senior   Men

34:36

1st Man

2

2

 

NORRIS, Stephen

Thames Valley Harriers

Veteran Men 40

37:52

2nd Man + M40

3

 

1

RENNIE, Kate

Renwood

Veteran   Women 40

39:04

1st Woman + F40

4

3

 

HICKMAN, Andy

Chiltern Harriers AC

Veteran Men 40

40:52

3rd Man

5

4

 

HEDGES, Tom

 

Senior Men

41:04

 

6

5

 

WILLIAMS, Mark

Bryants Bottom Trotters

Senior Men

41:23

 

7

6

 

KNOCK, Stephen

Handy Cross Runners

Veteran Men 40

41:29

 

8

7

 

ANDERSON, Paul

Bearbrook RC

Veteran Men 40

42:09

 

9

8

 

MYLES, John

Team Myles

Veteran Men 50

42:21

M50

10

9

 

REDMAN, Simon

 

Veteran Men 40

42:34

 

11

10

 

FOGARTY, Stuart

 

Veteran Men 50

42:48

 

12

11

 

STANDEN, Mark

 

Veteran Men 40

42:50

 

13

 

2

WENMAN, Jemma

 

Senior Women

43:32

2nd Woman

14

12

 

MORGAN, James

 

Senior Men

44:14

 

15

13

 

MARGETTS, Edward

 

Veteran Men 50

44:18

 

16

14

 

READ, Simon

 

Senior Men

44:20

 

17

15

 

GUNN, Ross

 

Senior Men

44:41

 

18

16

 

MCCALL, Shane

 

Senior Men

45:03

 

19

17

 

RADBAND, Chris

 

Senior Men

45:14

 

20

18

 

HOPKINS, Robert

 

Veteran Men 50

45:39

 

21

19

 

GROSSE, Rob

 

Senior Men

46:12

 

22

20

 

FINCH, David

 

Senior Men

46:16

 

23

21

 

DIGBY, Grant

 

Senior Men

46:21

 

24

22

 

WOODFORD, James

 

Veteran Men 40

46:32

 

25

23

 

HARRIS, Peter

 

Senior Men

46:35

 

26

24

 

APPLEBY, John

 

Veteran Men 60

46:37

M60

27

25

 

NOLAN, Tony

Bearbrook RC

Veteran Men 50

46:39

 

28

26

 

MARTIN, Richard

`

Veteran Men 40

46:47

 

29

27

 

SIMPKIN, Philip

Risborough Runners

Veteran Men 40

46:48

 

30

28

 

FAULKNER, Marcus

 

Veteran Men 40

46:48

 

31

29

 

HIPGRAVE, Matthew

 

NDB

47:06

 

32

30

 

NEWMAN, Andy

 

Senior Men

47:36

 

33

 

3

JONES, Veronica

 

Senior Women

47:38

3rd Woman

34

31

 

TAYLOR, Stuart

 

Veteran Men 40

47:49

 

35

32

 

FROST, Matthew

 

Veteran Men 40

47:58

 

36

33

 

HEDGER, Mark

 

Veteran Men 40

47:58

 

37

34

 

SMITH, Lee

 

Veteran Men 40

48:03

 

38

35

 

SPENCE, Derek

 

Veteran Men 60

48:24

 

39

36

 

DAVIS, Jack

 

Senior Men

48:32

 

40

37

 

TURNER, Tom

 

Veteran Men 40

48:49

 

41

38

 

PAYER, Bill

 

Veteran Men 60

48:55

 

42

 

4

HOPWOOD, Liz

Renwood

Veteran Women 40

49:08

 

43

39

 

RENNIE, James

Renwood

Veteran Men 40

49:08

 

44

40

 

GRAHAM, Andy

 

Veteran Men 50

49:19

 

45

41

 

MARCHANT, Andrew

 

Veteran Men 40

49:41

 

46

42

 

HODSON, Tim

 

Senior Men

49:41

 

47

43

 

DANCE, George

Risborough Runners

Veteran Men 40

49:50

 

48

44

 

JONES, Nick

 

Veteran Men 50

49:52

 

49

45

 

GRAHAM, Louis

 

Junior Men

50:12

Junior Man

50

46

 

HOLBROOK, Jo

 

Veteran Men 40

50:19

 

51

47

 

SHAWCROSS, Dan

 

Veteran Men 40

50:33

 

52

48

 

BOLTON, Paul

 

Senior Men

50:36

 

53

49

 

LAMONT, Jason

 

Veteran Men 40

50:37

 

54

 

5

THOMAS, Geraldine

 

Veteran Women 40

50:39

 

55

50

 

MOORE, Chris

 

Senior Men

50:45

 

56

51

 

TAYLOR, James

 

Senior Men

50:55

 

57

 

6

DIGBY, Emma

 

Veteran Women 40

50:57

 

58

 

7

TAYLOR, Christine

 

Veteran Women 40

51:08

 

59

52

 

HARDING, Rob

 

Senior Men

51:27

 

60

53

 

MCVEAN, Ross

 

Veteran   Men 40

51:28

 

61

 

8

STATON, Joanne

 

Veteran Women 40

51:34

 

62

 

9

WALKER, Jenny

 

Senior Women

52:17

 

63

54

 

THORNTON, Nick

 

Veteran Men 50

52:43

 

POS

MEN

WOMEN

COMPETITIOR

CLUB / TEAM

CATEGORY

TIME

AWARDS

64

55

 

NEWMAN, Luke

 

Senior Men

52:56

 

65

 

10

DOWNS, Ursula

 

Veteran Women 60

53:00

F60

66

56

 

BRODIE, Ian

 

Senior Men

53:12

 

67

57

 

MONTGOMERY, Richard

 

Veteran Men 50

53:27

 

68

 

11

HINDE, Helen

Hughenden Ladies

Veteran Women 50

53:32

F50

69

58

 

JOHNSON, Guy

 

Veteran Men 60

53:36

 

70

59

 

SLAUGHTER, John

 

Veteran Men 60

53:41

 

71

60

 

ALLEN, Martin

Chiltern Harriers AC

Veteran Men 50

53:45

 

72

61

 

BANKS, Richard

 

Senior Men

54:37

 

73

 

12

DEWEY, Fran

 

Senior Women

54:50

 

74

62

 

GREENSTREET, George

 

Senior Men

54:57

 

75

 

13

HANCOCK, Beverley

Hughenden Ladies

Veteran Women 50

55:33

 

76

 

14

CROUCH, Sheila

Hazlemere Runners

Veteran Women 60

55:37

 

77

63

 

FINCH, Lyndon

 

Veteran Men 40

55:42

 

78

64

 

PONTIN, Richard

 

Senior Men

55:55

 

79

 

15

STANDEN, Laura

 

Senior Women

56:07

 

80

65

 

SUMMERFIELD, Jonathan

 

Veteran Men 40

56:15

 

81

66

 

JUNOR, Paul

 

Senior Men

56:36

 

82

67

 

BUNTING, M

 

Veteran Men 40

56:47

 

83

68

 

HARRIS, Keith

 

Veteran Men 60

56:57

 

84

69

 

SIBLEY, Patrick

 

Veteran Men 60

57:08

 

85

70

 

BOX, Chris

 

Senior Men

57:20

 

86

 

16

CALLOW, Bethany

 

Senior Women

57:25

 

87

71

 

LARKIN, Jason

 

Veteran Men 40

57:25

 

88

 

17

MCCALL, Taryn

 

Senior Women

57:46

 

89

72

 

GRACE, Trevor

 

Veteran Men 50

58:02

 

90

 

18

DAVIS, Mary

Vegetarian Cycling & AC

Veteran Women 50

58:29

 

91

73

 

PAGET, Neil

 

Veteran Men 60

58:29

 

92

 

19

BAKER, Nathalie

 

Senior Women

58:53

 

93

 

20

COOPER, Emma

 

Senior Women

59:21

 

94

74

 

EVANS, Russell

 

Veteran Men 40

59:28

 

95

75

 

FOSH, Nigel

 

Veteran Men 40

59:35

 

96

 

21

MACBETH, Kirsty

 

Senior Women

59:38

 

97

 

22

BENTALL, Stephanie

 

Senior Women

59:59

 

98

76

 

BENTALL, Will

 

Senior Men

60:00

 

99

77

 

STOCK, James

 

Senior Men

60:08

 

100

78

 

HENDERSON, Andrew

 

Veteran Men 60

60:08

 

101

 

23

HOLTOM, Leeha

 

Senior Women

60:29

 

102

 

24

GUNBY, Joanne

 

Senior Women

60:31

 

103

 

25

TILL-HOSIER, Lou

 

Veteran Women 40

60:31

 

104

 

26

COCHRANE, Melissa

 

Veteran Women 40

60:36

 

105

 

27

BARRETT, Andrea

 

Senior Women

60:51

 

106

 

28

MUNDAY, Vicky

Crazy Chicks

Senior Women

60:52

 

107

 

29

HUDDLESTON, Klaire

Crazy Chicks

Veteran Women 40

60:52

 

108

 

30

WALSHAM, Abigail

 

Senior Women

61:05

 

109

 

31

CORRIGAN, Claire

 

Veteran Women 40

61:07

 

110

79

 

STEPHENSON, Kenny

 

Senior Men

61:12

 

111

 

32

GERMAIN, Claire

 

Veteran Women 40

61:56

 

112

 

33

NEWMAN, Janice

Ealing, Southall & Middlesex

Veteran Women 70

62:31

 

113

 

34

PAUWELS, Ina

 

Veteran Women 40

62:49

 

114

80

 

DURKIN, Ged

 

Veteran Men 50

62:53

 

115

 

35

GREY, Sarah

Hughenden Ladies

Veteran Women 40

63:12

 

116

 

36

YEARWOOD, Dawn

 

Veteran Women 40

63:20

 

117

81

 

CRONIN, Ben

 

Veteran Men 40

64:13

 

118

 

37

LADE, Christina

 

Senior Women

64:24

 

119

 

38

SUMMERS, Kathryn

 

Senior Women

64:51

 

120

82

 

CLANFIELD, Robert

 

NDB

64:56

 

121

83

 

TACK, Kevin

 

Veteran Men 40

65:13

 

122

 

39

HOSKER, Shelley

 

Veteran Women 40

65:39

 

123

84

 

SPARGO, Michael

 

Veteran Men 50

65:42

 

124

 

40

BIBBY, Nicola

 

Veteran Women 40

66:32

 

125

 

41

BYRNE, Beth

 

Veteran Women 40

66:32

 

126

 

42

SYRETT, Anna

 

Senior Women

66:37

 

127

 

43

FRIEDNER, Laura

 

Veteran Women 40

66:47

 

128

 

44

SONNENBERG, Jenna

Bearbrook RC

Senior Women

66:48

 

129

 

45

MASSOURA-TOWNLEY, Nicholetta

 

Veteran Women 40

66:48

 

130

 

46

CORNISH, Ruth

 

Veteran Women 70

66:49

 

131

 

47

WALKER, Paula

Chiltern Harriers AC

Veteran Women 60

67:33

 

132

 

48

CLANFIELD, Victoria

 

NDB

68:11

 

POS

MEN

WOMEN

COMPETITIOR

CLUB / TEAM

CATEGORY

TIME

AWARDS

133

85

 

SMITH, Michael

 

Senior Men

68:14

 

134

 

49

WALTERS, Loretta

 

NDB

69:03

 

135

86

 

PARKES, Graham

 

Senior Men

70:59

 

136

87

 

WAREBEAR, Ashley

Team Bear

Senior Men

71:08

 

137

 

50

TACK, Jocelyne

 

Veteran Women 40

74:45

 

138

 

51

JONES, Melissa

 

NDB

78:03

 

139

 

52

HAYMAN, Katherine

 

NDB

78:20

 

140

 

53

EGGLETON, Charlotte

 

Senior   Women

88:18

 

141

 

54

LAMPETT, Gemma

 

Senior Women

89:20

 

 

 

 

1st Women’s Team:                               Hughenden Ladies                      Helen Hinde

                                                                                                            Beverley Hancock

                                                                                                            Sarah Grey

 

(There were no complete men’s teams)

 

 

 

5K RACE

 

POS

MEN

WOMEN

COMPETITIOR

CLUB / TEAM

CATEGORY

TIME

AWARDS

1

1

 

BEVAN, John

Lliswerry Runners

Senior   Men

18:52

1st Man

2

2

 

ROWLAND, Marc

 

Veteran Men 40

19:45

2nd Man

3

3

 

WOODFORD, Tobias

 

Senior Men

21:37

3rd Man

4

4

 

ANDREW, Stephen

 

Veteran Men 50

23:35

 

5

5

 

BLACK, Elliot

 

Junior Men

25:44

Junior Man

6

6

 

BLACK, Martin

 

Veteran Men 40

25:47

 

7

 

1

LUKER, Francesca

 

Junior   Women

26:07

1st Woman + Junior

8

7

 

LUKER, Paul

 

Veteran Men 40

26:09

 

9

8

 

FREEMAN, Robin

 

Veteran Men 60

26:20

 

10

9

 

MCADAM, Logan

 

Junior Men

26:20

 

11

10

 

HOLBROOK, Carter

 

Junior Men

26:22

 

12

11

 

LAMPORT, Nick

Thames Valley Harriers

Veteran Men 50

26:39

 

13

12

 

MILLER, Christopher

 

Junior Men

27:41

 

14

13

 

MILLER, Jonathan

 

Veteran Men 40

27:45

 

15

14

 

O'FARRELL, Andy

 

Veteran Men 50

28:12

 

16

 

2

GUNN, Gen

 

Veteran Women 40

28:32

2nd Woman

17

 

3

SZYMANISEA, Eweuna

 

Senior Women

28:58

3rd Woman

18

 

4

MELLOR, Fiona

 

Veteran Women 40

29:18

 

19

 

5

GRIFFITHS, Elizabeth

 

Junior Women

29:55

 

20

15

 

MCGILCHRIST, David

 

Senior Men

29:56

 

21

 

6

DUNKIN, Ruth

 

Veteran Women 40

30:19

 

22

 

7

BROGAN, Sophie

 

Junior Women

30:33

 

23

 

8

BROGAN, Lucy

 

Veteran Women 40

30:34

 

24

 

9

PALMER-JONES, Rachel

 

Veteran Women 50

30:52

 

25

 

10

GRIFFITHS, Alice

 

Veteran Women 40

31:02

 

26

16

 

CLARK, Alex

 

Junior Men

31:14

 

27

 

11

BROWN, Kate

 

Senior Women

31:39

 

28

 

12

WOODFORD, Laura

 

Senior Women

31:55

 

29

17

 

WETHERALL, Stephen

 

Veteran Men 40

32:20

 

30

18

 

MONTEIRO, Julian

Monteiro Inc

Veteran Men 40

32:20

 

31

 

13

KINGSLAKE, Alice

 

Senior Women

32:23

 

32

19

 

KINGSLAKE, Jonathan

 

Veteran Men 50

32:27

 

33

20

 

WILKINSON, Joel

 

Veteran Men 40

32:29

 

34

 

14

WILLIAMS, Helena

 

Veteran Women 40

32:48

 

35

 

15

PEARSON, Lauren

 

Veteran Women 40

32:49

 

36

 

16

BARRETT, Hannah

 

Veteran Women 40

33:39

 

37

21

 

CHIVERS, Dick

 

Veteran Men 70

34:08

 

38

22

 

SUMMERS, John

 

Veteran Men 60

35:28

 

39

23

 

CLARK, Gordon

 

Veteran Men 40

35:54

 

40

24

 

SEAL, Ed

Prestwood Junior School

Junior Men

36:16

 

41

25

 

SEAL, Nick

Prestwood Junior School

Veteran Men 40

36:16

 

42

 

17

JONES, Morgan

 

Junior Women

36:28

 

43

 

18

CROFT, Susie

 

Junior Women

36:28

 

44

 

19

M, Rachie

 

Senior Women

37:31

 

45

 

20

HIPGRAVE, Audrey

 

NDB

38:34

 

46

26

 

MORGAN, Mike

Burnham Joggers

Veteran Men 70

38:43

 

47

 

21

HYDER, Zareena

 

Senior Women

40:18

 

48

27

 

MUNIR, Kaiser

 

Senior Men

40:19

 

49

 

22

MARTIN, Jane

Tring RC

Veteran Women 50

40:29

 

50

 

23

FORD, Nicola

 

Senior Women

49:25